dad mom daughter family outdoor recreation

Nadmiar codziennych obowiązków, zarówno domowych jak i zawodowych, późne powroty z pracy, bezustanny pośpiech i zabieganie, wszechobecny stres oraz zmęczenie sprawiają, że współcześni rodzice coraz mniej czasu spędzają ze swoimi dziećmi na wspólnej zabawie czy rozmowach, a ich rolę przejmuję nianie na pełny etat lub dziadkowie.

Dzieci dwudziestego pierwszego wieku

W ostatnich latach wychowanie dziecka niestety coraz częściej ogranicza się do rygorystycznego przestrzegania podstawowych zasad higieny i pielęgnacji, żywienia czy szczepienia, sprawdzenia pracy domowej zadanej przez nauczycieli w szkole jak również zapewnienia maluchowi odpowiednich warunków bytowych. Rodzice swoją miłość, przywiązanie i zainteresowanie okazują zwykle poprzez zakup kolejnej, nowoczesnej, interaktywnej i drogiej zabawki, laptopa, notebooka bądź konsoli do gry, zagłuszając w ten sposób jednocześnie własne wyrzuty sumienia. W efekcie tracą nie tylko naturalny kontakt ze swoją pociechą, ale przede wszystkim szacunek w oczach małego, dorastającego człowieka, dla którego prawdziwym, często jedynym autorytetem stają się koledzy i koleżanki. Dzieci dwudziestego pierwszego wieku, często pozostawione same sobie, coraz więcej czasu spędzają w domu przed telewizorem lub komputerem, skąd czerpią wiedzę o otaczającym świecie oraz wzory do naśladowania.

ojciec z córkąRola rodziców w życiu dziecka

Tymczasem każde dziecko, bez względu na wiek, pasje i hobby potrzebuje w swoim życiu stałej obecności rodziców, z którymi może na bieżąco podzielić się swoimi sukcesami, małymi radościami, porażkami czy smutkami, dlatego tak ważne jest wspólne spędzanie czasu poprzez zabawę, rozwiązywanie różnych łamigłówek, układanie puzzli lub klocków, wykonywanie drobnych prac domowych takich jak sprzątanie, majsterkowanie czy przygotowywanie posiłków, rozmowy o wszystkim i o niczym, spacery, weekendowe lub wakacyjne wyjazdy. Wspólna zabawa z kilkuletnim maluchem, odkrywającym każdego dnia podstawowe zasady rządzące światem, stanowi doskonałą okazję nie tylko do budowania trwałej i niepowtarzalnej więzi między dzieckiem a rodzicami, ale również przekazania małemu człowiekowi określonego systemu wartości, kształtowania osobowości oraz wyrażania własnych przekonań, uczuć, myśli i przekonań czy rozwijania wyobraźni i aktualnych zainteresowań. Aktywna obecność mamy i taty w codziennym życiu malucha pozytywnie wpływa na jego rozwój emocjonalny i społeczny, a przede wszystkim wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz pewności siebie.

Współczesny świat daje rodzicom nieograniczone wręcz możliwości wspólnego spędzania czasu z dzieckiem: gry planszowe, czytanie książek, wycieczki rowerowe, jazda na rolkach, jazda na łyżwach, wyjście do kina, odkrywanie tajemnic najbliższej okolicy w trakcie długich spacerów, tworzenie różnorodnych prac ręcznych i wiele innych.

mała dziewczynka