dotyk dzieckaDotyk, często niedoceniany, stanowi jeden z pierwszych i najważniejszych zmysłów, dzięki któremu maluszek już w brzuchu mamy może przede wszystkim odbierać sygnały z zewnątrz jak również poznawać i odkrywać otaczający świat po przyjściu na świat. Zmysł dotyku pojawia się bowiem oraz intensywnie rozwija około siódmego tygodnia ciąży i ściśle wiąże się między innymi z odczuwaniem przyjemności, lęku, strachu, bólu i ruchu.

Masaż a rozwój dziecka

Rodzice, opiekunowie lub najbliżsi członkowie rodziny mają szeroki i bogaty wachlarz możliwości wzbogacania wrażeń dotykowych maleństwa takich jak: pocałunki, delikatne głaskanie, pieszczoty, wieczorna kąpiel, kołysanie, wspólna zabawa, karmienie, zabawki o różnorodnej strukturze i fakturze czy zwykły masaż. Idealnym sposobem budowania trwałej, niepowtarzalnej i szczególnej więzi z maluszkiem jest masaż, który przede wszystkim pozytywnie wpływa na stan zdrowia dziecka, jego samopoczucie, rozwój fizyczny i emocjonalny. Pełen czułości i miłości dotyk mamy lub taty uspokaja, ułatwia zasypianie jak również wzmacnia w dziecku poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.

mama i dzieckoMasaż a zdrowie dziecka

Niestety zdecydowana większość młodych i niedoświadczonych, często przerażonych rodziców, obawia się, że wyrządzi masażem maleństwu krzywdę, dlatego zupełnie niepotrzebnie rezygnuje z tego niezwykle ważnego rytuału. Tymczasem doskonale sprawdza się przy nieprzyjemnych, dokuczliwych kolkach lub zaparciach, bólach związanych z ząbkowaniem, zmniejsza skłonność do agresji, a także wspomaga niedojrzały układ odpornościowy, stymuluje układ krążenia i oddechowy. Korzystnie wpływa również na samopoczucie mamy, która w pierwszych tygodniach po porodzie często zmaga się z tzw. baby blues, ponieważ bliski kontakt z maluszkiem naturalnie pobudza instynkt macierzyński. Przeciwskazaniem do masażu są natomiast głównie względy zdrowotne takie jak: poważne choroby skóry, podwyższona temperatura ciała maluszka, niektóre wady rozwojowe układu krążenia lub nerwowego. Wykonanie delikatnego, zwykłego masażu w domowych warunkach nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, szczególnych umiejętności czy doświadczenia, ponieważ podstawę stanowi przede wszystkim delikatny dotyk i bliskość rodzica.

Pierwsze próby można podjąć nawet kilka dni po porodzie, dzięki czemu młoda, niedoświadczona, zagubiona mama będzie mogła znacznie szybciej poznać reakcje i potrzeby swojego maleństwa, pokonując jednocześnie własny strach i lęk. W domowym salonie masażu rodzice powinni zapewnić odpowiednią temperaturę pomieszczenia oraz zadbać o przyjemną i spokojną atmosferę.

pocałunek mamy i dziecka