55Niewłaściwa higiena jamy ustnej, nieodpowiednia dieta, nadużywanie mocnej, kawy, napojów i soków owocowych czy palenie papierosów sprawia, że z biegiem kolejnych lat zęby tracą swój naturalny kolor i blask, stając się żółte, a nawet poszarzałe. W efekcie coraz więcej osób uśmiecha się dyskretnie, sięgając jednocześnie po drogie pasty i preparaty wybielające, które jednak często nie przynoszą oczekiwanych efektów. Na szczęście nowoczesna stomatologia dysponuje szerokim wachlarzem innowacyjnych zabiegów takich jak: piaskowanie, skaling czy wybielanie zębów. Oferta szczoteczek sonicznych także pomaga zadbać nam prawidłowo o zęby.

Piaskowanie

Zdecydowanie najlepsze efekty czyszczenia zębów i usuwania osadu daje zabieg 556piaskowania, polegający na zastosowaniu specjalnego urządzenia, tzw. mikropiaskarki zewnątrzustnej, która dokładnie i skutecznie usuwa nalot i osad nie tylko na powierzchni zębów, ale również w pęknięciach szkliwa, bruzdach, trudno dostępnych miejscach i przestrzeniach międzyzębowych. Dodatkowo zabieg piaskowania, będący często uzupełnieniem skalingu, pełni funkcję profilaktyczną, ponieważ niszczy bakterie odpowiedzialne za powstawanie i rozwój próchnicy, uznawanej za chorobę cywilizacyjną. Systematyczne i regularne korzystanie z zabiegu piaskowania pozwala uzyskać efekt lśniących, zdrowych i zadbanych zębów przez długie lata.

Skaling

Skaling polega na usuwaniu przy pomocy tzw. skalerów stomatologicznych  kamienia nazębnego, oznaczającego zmineralizowaną warstwę płytki nazębnej (czyli lepkiej i bezbarwnej warstwy bakterii oraz węglowodanów), który łatwo ulega przebarwieniom pod wpływem herbaty, kawy i nikotyny, tworząc ciemniejsze obwódki przy powierzchni dziąseł. Kamie, zarówno nazębny jak i ukryty pod dziąsłami, stanowi poważne zagrożenie, ponieważ  dosyć często staje się przyczyną różnych stanów zapalnych, a nawet może prowadzić do paradontozy lub próchnicy. Po zabiegu oczyszczone powierzchnie zębów zostają zabezpieczone specjalnym preparatem fluorowym, tworzącym barierę ochronną przed drobnoustrojami i bakteriami.

Wybielanie zębów

fun-20008_960_720Profesjonalne, równomierne, a przede wszystkim skuteczne wybielanie wszystkich zębów, powinno być wykonane w renomowanym gabinecie stomatologicznym i poprzedzone usunięciem zarówno osadu jak i kamienia. Zdecydowana większość stomatologów/dentystów wykorzystuje nowoczesną metodę Beyond, nakładając na zęby specjalny żel wybielający, który pod wpływem naświetlania lampą przenika przez szkliwo i przedostaje się do zębiny, usuwając wszelkie przebarwienia. W efekcie zęby odzyskują swój naturalny blask i stają się nieskazitelnie białe.

Prawidłowe szczotkowanie zębów

Piaskowanie, skaling oraz wybielanie zębów należą do standardowych, najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów, wykonywanych w każdym profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, dzięki którym każdy może uśmiechać się bez zażenowania. Jednak nic nie zastąpi codziennej higieny jamy ustnej czyli szczotkowania zębów.

Szczoteczka manualna

Większość osób korzysta ze szczoteczki manualnej. To od takiej szczoteczki zaczyna się u dzieci naukę mycia zębów. Przy używaniu szczoteczki manualnej ważne są następujące kwestie:

 • twardość włosia
 • ergonomiczny kształt rączki
 • długość szczotkowania – nie krócej niż 3 minuty
 • ruchy szczoteczki – tylko odpowiednie ruchy szczoteczki pozwolą wymieść resztki jedzenia i osadu nazębnego
 • zużycie – szczoteczkę należy wymieniać nie rzadziej niż co 3 miesiące lub przy oznakach zużycia

Zwykłe szczoteczki manualne nie są zbyt drogie, więc nie warto oszczędzać. Niemniej producenci wychodzą z nowymi propozycjami szczoteczek, które m.in masują dziąsła, informują kolorem włosia o zużyciu. Takie szczoteczki kosztują od kilkunastu złotych wzwyż, więc przykładowo dla większe rodziny może być to znaczny wydatek.

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczki elektryczne kojarzą się nam z drogim sprzętem, na który mało kto może sobie pozwolić. Jednak szczoteczki elektryczne dostępne na rynku oprócz różnych cen, czasem super promocyjnych mogą nam wiele zaoferować w kwestii codziennej pielęgnacji zębów:

 • 1 głowicę może używać kilku domowników – jednak każdy musi mieć własny wkład wymienny
 • czas szczotkowania zębów to 2 minuty
 • obrotowe lub pulsacyjne ruchy szczoteczki pozwalają wymieść więcej reszek jedzenia i skuteczniej usunąć osad nazębny
 • po szczotkowaniu jest uczucie prawdziwej czystości zębów
 • nie trzeba przyswajać wielu metod szczotkowania tak jak przy szczoteczce manualnej
 • i wiele innych

Przy podejmowaniu kolejnej decyzji zakupowej odnośnie szczoteczki do zębów dla siebie czy domowników warto wziąć pod uwagę szczoteczkę elektryczną i przeliczać nie tylko koszt szczoteczki, ale także brać pod uwagę efekty szczotkowania. Szczególnie jest to ważne przy dzieciach, które z wiekiem nabywają umiejętności manualnych.

Warto także zapoznać się z testem szczoteczek sonicznych:

https://portal.abczdrowie.pl/test-szczoteczek-sonicznych-i-nie-tylko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *