macierzyństwoCiąża, której pierwszym symbolem są zwykle dwie charakterystyczne kreski na teście ciążowym, stanowi niewątpliwie jeden z najważniejszych i najpiękniejszych okresów w życiu niemalże każdej przyszłej mamy. W ciągu dziewięciu długich miesięcy, wypełnionych różnorodnymi, często skrajnymi i sprzecznymi uczuciami oraz emocjami, zmienia się nie tylko ciało kobiety, ale przede wszystkim cały dotychczasowy system wartości.

Wyzwanie

Każda kobieta, oczekująca z niecierpliwością na swoje nienarodzone maleństwo, z pewnością posiada własną, wyidealizowaną wizję macierzyństwa, która niestety zwykle znacznie odbiega od rzeczywistości. Pojawienie się w życiu rodziców małego, nieporadnego człowieka całkowicie uzależnionego od innych, wymagającego bezustannej, całodobowej opieki i maksymalnej koncentracji, oznacza nie tylko zmianę sposobu myślenia, ale przede wszystkim zmianę dotychczasowego stylu bycia. Niezależni, często aktywni zawodowo, realizujący się w pracy, ceniący sobie wolność i swobodę jak również w pełni korzystający z uroków życia, współcześni rodzice muszą zapomnieć o własnych potrzebach, pragnieniach, a nawet marzeniach oraz nauczyć się zupełnie nowego rytmu, wyznaczonego przez kilkudniowe niemowlę.

Mama i tata zmieniają swoje podejście do wielu różnych spraw takich jak chociażby pora spania, jedzenia, częstotliwość kontaktów intymnych, sprawy finansowe, sposób spędzania weekendów lub wakacji czy…styl ubierania W domu pojawiają się, obok eleganckich mebli, dziecięce akcesoria, tony jednorazowych pieluszek, chusteczek nawilżanych, rząd kosmetyków do pielęgnacji niemowląt oraz bajecznie kolorowe zabawki, zmieniające się wraz z wiekiem i rozwojem maluszka.mama i dzieciak

Przygoda

Narodziny dziecka zwykle oznaczają, zarówno dla kobiety jak i jej życiowego partnera, ogromne wyzwanie oraz szereg różnorodnych obowiązków, z którymi nierozerwalnie wiąże się bezustanny lęk o zdrowie, życie i rozwój maleństwa. Z biegiem czasu jednak, w miarę odkrywania potrzeb dziecka, pokonywania kolejnych, mniej lub bardziej trudnych przeszkód, zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń rodzicielskich, macierzyństwo przekształca się powoli, niemal niedostrzegalnie przede wszystkim w ekscytującą, pełną wrażeń i emocji przygodę życia. Mały człowiek w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy staje się nie tylko coraz bardziej kontaktowy, ale również samodzielny i niezależny.

Każdego dnia, osiągając poszczególne etapy rozwoju fizycznego, psychicznego, emocjonalnego czy społecznego, bezustannie dostarcza swoim rodzicom wielu wzruszeń, radości, szczęści oraz powodów do dumy. Życie całej rodziny staje się pod wieloma względami zdecydowanie bardziej intensywne i bogate, zaś kobieta i mężczyzna niespodziewanie odkrywają w sobie miłość, cierpliwość i spokój.rodzina ma pierwszeństwo