Szkarlatyna (inaczej płonica) to częsta choroba bakteryjna okresu dziecięcego. Często mylona zarówno przez rodziców jak i lekarzy z różyczką lub anginą. Nieprawidłowo zdiagnozowana lub niewłaściwie leczona może prowadzić do poważnych powikłań takich jak między innymi: wrzodziejące zapalenie migdałków, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego, węzłów chłonnych, stawów, ucha środkowego oraz wielu innych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Objawy szkarlatyny

Scarlet_fever_2
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82onica

Szkarlatyna, wywoływana przez bakterie paciorkowca z grupy A i przenoszona poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub drogą kropelkową (także podczas zwykłej rozmowy), występuje przez cały rok, ale znacznie częściej w okresie jesienno – zimowym, kiedy następuje gwałtowny spadek odporności u dzieci. Chorobę często poprzedza złe samopoczucie ogólne dziecka, nudności i wymioty. Do najbardziej charakterystycznych objawów tej dość często spotykanej choroby natomiast należą:

 • wysoka temperatura ciała dochodząca nawet do 40°C,
 • ból głowy,
 • gardła i brzucha,
 • złe samopoczucie ogólne,
 • malinowy język,
 • mocno czerwona, drobna wysypka
 • specyficzny rumień, obejmujący policzki i czoło.

Wysypka, przypominająca kaszkę lub ukłucia metalowej, szorstkiej szczotki, występuje przede wszystkim na plecach, piersiach, rękach i nogach, a także w pachwinach, zgięciach rąk i nóg. Z biegiem czasu, zwykle po upływie dwóch tygodni, następuje charakterystyczne łuszczenie skóry, głównie na dłoniach oraz podeszwach nóg.

Warto wiedzieć, że objawy szkarlatyny mogą być łagodne, umiarkowane i ostre. Nie zawsze dziecko będzie miało wszystkie objawy – temperatura może oscylować w granicach 38,5 st. C, wysypka może być bardzo delikatna, nie muszą występować objawy bólu brzucha i wymioty. Jest to ważne, gdyż w przypadku szkarlatyny należy jak najszybciej podać antybiotyk z penicyliną.

Leczenie szkarlatyny

160_F_60536873_XbHJkxRrD0eNGW8KKzs2UhlF1nLLA9iYPojawienie się pierwszych, typowych i niepokojących objawów szkarlatyny oznacza konieczność natychmiastowej wizyty u lekarza, który dokona właściwej oceny stanu zdrowia dziecka. Jeśli dziecko ma objawy szkarlatyny nawet nie do końca typowe warto posłuchać lekarza i od razu podać dziecku antybiotyk. Czasem rodzice wolą się upewnić badaniami np CRP [(ang. C Reactive Protein) to białko C-reaktywne, czyli jedno z białek tzw. ostrej fazy, pojawiające we krwi jako konsekwencja stanu zapalnego.] jednak w tym przypadku należy zastosować odwrotną kolejność, najpierw antybiotyk, potem badanie. Chyba, że wyniki można mieć w ciągu kilku krótkich godzin.

Podstawą leczenia płonicy stanowi podawanie odpowiedniego antybiotyku (zwykle penicyliny) przez dziesięć dni, ściśle z zaleceniami lekarza jak również obniżanie wysokiej temperatury ciała za pomocą środków przeciwgorączkowych.

Jak długo zaraża szkarlatyna?

Wielu rodziców chorych na szkarlatynę dzieci zastanawia się jak długo dziecko zaraża i jak długo trzeba izolować je od rodzeństwa. Jeszcze przez pierwsze 24 godziny od podania leku dziecko może zarażać. Po tym czasie nie ma potrzeby izolacji.

Do momentu gorączkowania, dziecko powinno jak najwięcej wypoczywać i dużo pić. Jeśli gorączka nie występuje a pogoda jest sprzyjająca można wychodzić na krótkie spacery, aby mały organizm dostawał jak najwięcej świeżego powietrza. Nie ma potrzeby trzymania dziecka w pokoju jeśli gorączka i złe samopoczucie minie.

Ważne jest także, aby nie zmuszać dziecka do nadmiernego jedzenia. Osłabiony organizm oczywiście potrzebuje składników odżywczych, ale więcej szkody może wyrządzić wmuszanie w dziecko jedzenia niż pozwolenie dziecku na mniejsze porcje.

Niestety może zdarzyć się, że w przyszłości dziecko ponownie zachoruje na szkarlatynę, ponieważ płonicę wywołują trzy różne szczepy bakterii paciorkowca.

Szkarlatyna powikłania

Szkarlatyna nieprawidłowo wyleczona – skrócenie czasu podawania antybiotyku lub po prostu paciorkowiec może wywołać kilka groźnych powikłań:

 • zapalenie ucha środkowego,
 • zapalenie węzłów chłonnych,
 • ropień okołomigdałkowy,
 • stany zapalne nerek, stawów lub zatok,
 • gorączka reumatyczna,
 • bardzo rzadko – zapalenie płuc, zapalenie wsierdzia, zapalenie wątroby, zapalenie opon mózgowych.

Dlatego tak ważne w tej chorobie jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza oraz wykonanie kilku badań dziecku, aby wykluczyć jedną z chorób będących efektem powikłania po szkarlatynie.

W dziewiątym dniu przyjmowania antybiotyku należy wykonać badanie moczu, aby sprawdzić czy nie doszło do zapalenia kłębuszków nerek. W przeciągu kilku tygodni od wyleczenia warto zrobić badanie ASO lub inne dodatkowe, które zleci lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *