Sierpień jest idealnym momentem, aby rozpocząć pierwsze, pozbawione niepotrzebnego stresu i pospiechu przygotowania Ldo rozpoczęcia roku szkolnego, który stanowi wielkie wydarzenie przede wszystkim dla pierwszoklasistów. Podstawowym i niewątpliwie najważniejszym elementem wyprawki szkolnej każdego pierwszoklasisty jest pojemny, funkcjonalny i wygodny plecak lub tornister, w którym zmieszczą się wszystkie podręczniki, ćwiczenia oraz niezbędne przybory szkolne. Poza tym rodzice muszą zmierzyć się z zakupem wyprawki papierniczej.

Tornister dla pierwszoklasisty – niezbędny

L2Wybór pierwszego plecaka bądź plecaka, będącego zwykle inwestycją na kilka lat, stanowi prawdziwe wyzwanie zarówno dla rodziców jak i przyszłego ucznia, ponieważ nieodpowiednio dopasowany i wypełniony po brzegi, negatywnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka, stając się dosyć często przyczyna poważnych wad postawy, prowadząc do poważnych zaburzeń. Dodatkowo zmniejsza pojemność płuc, powoduje niepokojące  mrowienie rąk, przeciążenie mięśni i ścięgien czy nieprzyjemne bóle głowy i kręgosłupa, dlatego należy szukać produktów lekkich, których waga nie przekracza piętnastu procent masy ciała dziecka. Czym w takim razie się kierować szukając tornistra dla pierwszoklasisty?

Plecak dla pierwszoklasisty – idealny

Idealny tornister lub plecak powinien być wykonany z wysokiej jakości, wytrzymałego i L3materiału, dzięki czemu będzie służył dziecku nawet kilka lat, a przede wszystkim nie może w żaden sposób obciążać wrażliwego, bezustannie rozwijającego się kręgosłupa. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są plecaki i tornistry ze specjalnym, zwykle wyjmowanym usztywnieniem na plecach oraz wybrzuszeniem, zapewniające podparcie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Szelki powinny być  miękkie i szerokie (około czterech centymetrów), regulowane i dopasowane tak, aby tornister przylegał do pleców. Doskonale sprawdzają się również produkty wyposażone w dodatkowy pasek na klatce piersiowej oraz w pasie, umożliwiające równomierne rozłożenia całego ciężaru. Przy zakupie tornistra bądź plecaka należy zwrócić uwagę, czy tornister jest wyposażony w dodatkowe elementy takie jak:  liczne odblaski zwiększające bezpieczeństwo dziecka na drodze, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, nieprzemakalny materiał skutecznie chroniący podręczniki i zeszyty ucznia przed deszczem i śniegiem, wzmocniony i nieprzemakalny spód, gumowana i wzmocniona rączka, duże, przestronne kieszenie i przegródki oraz wygodne i proste otwieranie i zamykanie. Spód  musi kończyć się na dolnej części pleców, zaś góra nie może przekraczać linii ramion. Każdy rodzic czy opiekun ma obowiązek regularnie, najlepiej wieczorem, kontrolować aktualne wyposażanie tornistra lub plecaka.

Jaki plecak dla pierwszoklasisty? Checklista:

  • wysokiej jakości materiału
  • waga
  • materiał nieprzemakalny
  • specjalne usztywnienie na plecy
  • część na plecy z oddychającego materiału
  • szerokie ramiączka
  • odblaski
  • dodatkowe kieszonki zewnętrzne na wodę

Wyprawka dla pierwszoklasisty

Sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem bajecznie kolorowych długopisów, pachnących flamastrów, świecących z daleka kredek, brokatowych klejów czy fantazyjnych temperówek, dlatego warto wcześniej sporządzić listę niezbędnych przyborów szkolnych, aby uniknąć zbędnych wydatków.

160_F_86795707_2rV1XRIPBl9S5uY1lDXy6Qg8yVrmcfaU

Podstawowe wyposażenie ucznia

Podstawowe wyposażanie tornistra każdego pierwszoklasisty, wymagane przez większość nauczycieli szkół podstawowych, stanowią między innymi: piórnik, zeszyty (w linię i w kratkę), blok rysunkowy, blok techniczny, zestaw ołówków, klej w sztyfcie, papier kolorowy, farby plakatowe, pędzle różnej grubości, plastelina, kredki ołówkowe i świecowe, nożyczki, kolorowa bibuła, gumka do ścierania, zestaw linijek oraz tekturowe teczki do przechowywania prac.

160_F_83078803_Hk9qS02yISQLfnEr3QINKomM5nQGgRwo

pencil-case-932143__180

Lunchbox dla pierwszoklasisty i starszego ucznia

Warto zainwestować również w funkcjonalny zestaw śniadaniowy, obejmujący wygodny i praktyczny bidon na wodę lub świeży sok oraz pojemnik na lekki posiłek w postaci kanapki, pączka czy drożdżówki. Doskonale sprawdzają się artykuły z tej samej serii, z ulubionym bohaterem z bajki bądź zwierzątkiem, które pozwolą zapanować kilkulatkowi nad porządkiem w tornistrze lub plecaku.

160_F_109170701_IGmNUTRIDjRKSfzvmTK9yD7ZQsSVbXej

Zakupy w rodzinnej i przyjaznej atmosferze, pozbawione niepotrzebnego stresu lub pośpiechu oraz umożliwienie dokonania dziecku wyboru poszczególnych elementów wyprawki szkolnej, z pewnością pozytywnie wpłyną na samopoczucie przyszłego ucznia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *