Karmienie piersią, zalecane jest przez specjalistów, lekarzy i położne ze względu na bogaty, wartościowy i unikalny skład mleka matki, zapewniający maluszkowi doskonały start w życiu. Czasem stanowi prawdziwe wyzwanie i oznacza pokonanie szeregu różnorodnych przeszkód, szczególnie dla kobiet, które dopiero rozpoczynają przygodę zwaną macierzyństwem. Wiele z tych kobiet mówi, że warto. 

Pierwsze karmienie piersią po porodzie

Zdarza się, ze pierwsze próby przystawienia dziecka do piersi błyskawicznie kończą się pełnym sukcesem, ale zdecydowanie częściej noworodek nie potrafi samodzielnie chwycić brodawki czy prawidłowo ssać. W efekcie maleństwo bezustannie marudzi, płacze, protestuje i krzyczy, a niedoświadczona mama staje się sfrustrowana i traci poczucie własnej wartości. Dobrą wiadomością jest to, że w pierwszych dobach życia noworodek potrzebuje kilku mililitrów mleka, dlatego niezwykle ważne jest zachowanie spokoju, opanowania, cierpliwości, wsparcie najbliższych czy drogocenna pomoc i doświadczenie personelu medycznego. Z biegiem czasu, po upływie kilku dni, a nawet tygodni, wypełnionych mniej lub bardziej udanymi próbami, mama i jej maluszek będą tworzyć idealnie dopasowaną parę, zaś karmienie piersią okaże się instynktowną i naturalną czynnością. Kluczem sukcesu są przede wszystkim odpowiednie umiejętności „techniczne” oraz zdobyta wiedza „jak karmić piersią?” i „jak przystawić dziecko do karmienia”?

Karmienie piersią po cesarce

Wiele mam zastanawia się jak pobudzić laktację po cesarce? Karmienie noworodka po cesarskim cięciu jest oddzielnym, jeszcze szerszym tematem. W związku z tym, że nie jest to poród fizjologiczny, gdzie organizm samodzielnie reguluje gospodarką hormonalną, aby pojawiła się laktacja, mają zazwyczaj większe problemy z rozpoczęciem karmienia, wywołaniem laktacji. Zazwyczaj przychodzi ona po kilku, kilkunastu dniach, czasem wymagane jest dokarmianie butelką. Niemniej jeśli mama chce karmić piersią, a urodziła przez cesarskie cięcie nie powinna się szybko zniechęcać. Spokój i odpowiednia opieka personelu medycznego powinna pomóc. Brak pokarmu po cesarce nie świadczy o niczym niepokojącym, po prostu organizm potrzebuje więcej czasu na zmiany. Pocieszający jest fakt, że są przypadki wywołania laktacji u kobiety, która nie była w ciąży, a adoptowała noworodka! Kobiecy organizm jest wspaniałą zagadką, a zdolności wykarmienia noworodków nawet w trudnych warunkach życiowych zasługują na szczególny szacunek.

Prawidłowe karmienie piersią

karmienie piersią niemowlaka

Prawidłowe karmienie piersią ma ogromny wpływ między innymi na jakość ssania, pozytywnie wpływa na ilość wytwarzanego mleka, zmniejsza ból i podrażnienie brodawek sutkowych, eliminuje ból pleców, pozwala rozluźnić mięśnie, a przede wszystkim zapewnia komfort zarówno mamie jak i maluszkowi. W trakcie karmienia, bez względu na technikę, obowiązuje podstawowa zasada: „brzuszek do brzucha”, która oznacza, że maleństwo jest zwrócone brzuszkiem do ciała mamy, a ucho, ramię i biodro tworzą linię prostą. Główka natomiast powinna znajdować się na wysokości piersi kobiety (bez konieczności skręcania szyi), zaś usteczka naprzeciwko brodawki. Dziecko odpowiednio przystawione do piersi obejmuje wargami zarówno brodawkę jak i otoczkę (usta są ułożone w tzw. „rybi pyszczek”), prawidłowo przybiera na wadze oraz moczy co najmniej kilka pieluszek dziennie (około ośmiu sztuk) i oddaje jeden stolec co najmniej raz dziennie.

Ból przy karmieniu piersią

Jeśli kobieta odczuwa ból przy karmieniu piersią jest to oznaka, że któryś z elementów nie jest prawidłowy – ułożenie czy przyssanie dziecka do piersi.

Warto także zdawać sobie sprawę, że ból podczas karmienia dziecka piersią w pierwszych dniach czy tygodniach może być bolesny nawet jeśli dziecko i mama “zgrają” się 🙂 Związane jest to z delikatną skórą sutka. Jeśli występują dolegliwości bólowe, większa drażliwość warto po karmieniu smarować sutek własnym mlekiem i częste wietrzenie piersi. Nie jest to może eleganckie i estetyczne, ale naturalne i skuteczne.

Jeśli problem będzie się nasilał warto skonsultować się z położną, lekarzem rodzinnym lub doradcą laktacyjnym.

Poradnik: Karmienie piersią bez bólu

Pozycje do karmienia piersią

Istnieje szereg różnorodnych pozycji do karmienia piersią, zarówno na siedząco jak i leżąco, zaś wybór najlepszej (najwygodniejszej) zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb oraz upodobań kobiety i jej dziecka. Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych technik karmienia piersią należą:

  • pozycja klasyczna (kołyskowa),
  • leżąca,
  • krzyżowa,
  • tzw. „spod pachy” (futbolowa).

Niezależnie natomiast od preferowanej pozycji obowiązuje podstawowa zasada: „dziecko musi być przystawiane do piersi, a nie pierś do dziecka”. Zdecydowana większość problemów związanych z naturalnym karmieniem wynika z tego, że mama przyjmuje niewłaściwą pozycję, pochylając się nad maleństwem i bezskutecznie próbując wcisnąć sutek do buzi. Tymczasem plecy powinny być wyprostowane a maluszek delikatnie, z wyczuciem przystawiany do piersi.

Znajomość różnych technik karmienia piersią ważna jest w sytuacji, gdy mam podrażnione sutki w pierwszym etapie karmienia. Jeśli np. zaczęłyśmy karmić w pozycji klasycznej, przy bólu podczas karmienia, warto zmienić (chociażby do wygojenia skóry) na pozycję tzw. spod pachy. To naprawdę działa! – przestajesz odczuwać ból. Jest to może niezbyt wygodna pozycja, ale przy bólu związanym z uczeniem się karmienia – zbawienna!

Pozycja klasyczna (kołyskowa) do karmienia

pozycja klasyczna do karmienia piersią
www.kobiety.med.pl

Pozycja klasyczna (kołyskowa, która idealnie sprawdza się w różnorodnych (nie zawsze komfortowych) warunkach, należy do najwygodniejszych i najczęściej wybieranych przez kobiety technik karmienia piersią.  Mama siada na krześle, kanapie lub w fotelu z wyprostowanymi, dobrze podpartymi plecami, ustawiając jednocześnie nogi na podłodze bądź podnóżku. Główka maleństwa znajduje się na zgięciu łokcia, Przedramię mamy podtrzymuje jego plecki, a dłoń bioderka lub pupę.

Pozycja klasyczna jest najczęściej preferowaną pozycją karmienia piersią.

Pozycja do karmienia na leżąco

www.babyboom.pl

Karmienie piersią na leżąco doskonale sprawdza się szczególnie w nocy lub w sytuacji, gdy kobieta potrzebuje chwili odpoczynku i relaksu. Mama kładzie się na boku z wygodną poduszką pod głową, pod plecy lub ewentualnie między kolanami, zaś maleństwo należy ułożyć na boku, przodem do mamy zgodnie z zasadą „brzuszek do brzucha”. Główka maluszka powinna znaleźć się na ramieniu kobiety, a buzia w jednej linii z brodawką.

Pozycja krzyżowa do karmienia piersią

Pozycja krzyżowa, przypominająca pozycję klasyczną, jest szczególnie polecana dzieciom z obniżonym napięciem mięśniowym oraz słabo ssącym wcześniakom. Mama trzyma niemowlę ręką przeciwną do piersi, z której karmi (np. lewą ręką mama trzyma główkę, a podaje prawą pierś), jej dłoń jednocześnie podpiera główkę  i kark dziecka, a przedramię jego plecki.

Pozycja do karmienia spod pachy

www.lovi.pl

Pozycja spod pachy (futbolowa) stanowi natomiast idealne rozwiązanie przede wszystkim dla kobiet z dużym biustem, po cięciu cesarskim oraz z płaskimi lub wklęsłymi brodawkami, utrudniającymi prawidłowe karmienie piersią. Dziecko leży zwrócone do boku mamy, a jego nóżki znajdują się pod pachą. Mama podtrzymuje dłonią główkę maleństwa, zaś przedramieniem plecki.

Karmienie spod pachy początkowo może być trochę trudne, wymaga odpowiedniej poduszki (miękkiej, ale nie za miękkiej), ale warto ją znać i stosować także w przypadku poranionych sutków (tak jak już było wspomniane).

Pierwsze próby przystawiania maleństwa do piersi nie należą wprawdzie do najłatwiejszych, ale opanowanie tej sztuki przyniesie mamie mnóstwo radości i satysfakcji.

Więcej o etapie karmienia piersią:

Dieta matki karmiącej piersią – produkty zakazane

Pierwsze karmienie piersią jest ważne

Powrót do pracy a karmienie piersią

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *